Paříž-Moskva

5. února 2009 v 18:25 | terulka |  Zajímavosti
Láska Coco Chanel k Dimitriji Romanovovi dala kdysi vzniknout novému módnímu stylu. Dnes ji připomíná i nová kolekce Chanel Paris - Moscou.

Coco Chanel byla ve dvacátých letech minulého století nejúspěšnější a také nejproduktivnější francouzskou módní návrhářkou. Vedle pařížského salonu na rue Cambon si skvěle vedly i její
obchody v přímořských letoviscích Deauville a Biarritz, kde bohaté zákaznice neváhaly utratit horentní sumy za její jednoduché, ale šik kolekce. A právě v Biarritzu jí během prázdnin roku 1920 herečka Martha Davelli představila svého milence, Dimitrije Pavloviče Romanova. Když se kníže na chvilku vzdálil, pošeptala Coco do ucha: "Jestli ho chceš, nechám ti ho. Na mě je trochu moc drahý!" Narážela tak na proslavený ruský sklon k hýření, bez ohledu na finanční možnosti.

Pro slečnu Chanel měl ovšem Dimitrij obrovské kouzlo, a protože její podnik z ní udělala jednu z nejbohatších žen Francie, tuto známost si mohla "dovolit". Nad Dimitrijem Pavlovičovem se navíc vznášela romantická aureola prince z pohádky, podporovaná slovanským šarmem a nenapravitelnou melancholií. Dodejme, že osudy tohoto muže s krásně zelenýma očima byly nanejvýš dobrodružné: účastnil se zavraždění carova rádce Rasputina, byl nucen odejít do exilu v Persii, a díky tomu také přežil řádění bolševiků, když byla roku 1918 vyvražděna celá carská rodina.

To vše Coco Chanel nesmírně přitahovalo, a tak muži o osm let mladšímu zcela podlehla. Anezůstalo jen u lásky, jejich vášnivý milostný románek měl blahodárný vliv i na její módní styl. Coco se ve svých kreacích začala inspirovat Ruskem. Barevné folklórní výšivky zdobily šaty na ramínka, blůzy a rubašky. "Nikdo nedovede zdobit své modely originálními výšivkami lépe než Chanel", poznamenal květnový Vogue v roce 1922. Slečna, jak se jí všeobecně říkalo, neváhala najmout padesát vyšívaček a do čela jejich dílny postavila Dimitrijovu sestru Marii Pavlovnu.
Hrabě Kutizov se zase stal vedoucím recepce. Za chvíli si tak člověk připadal jako v Zimním paláci, když se před Dimitrijem na návštěvě v butiku ukláněly ruské baronky a hraběnky, líbaly mu ruku a oslovovaly ho "Veličenstvo"... Tyto zchudlé šlechtičny-emigrantky najala Coco jako manekýnky, aby zákaznicím předváděly kožešiny i blůzy inspirované mužickou halenou. Důležitou roli sehrály i vzácné rodinné šperky, které se Dimitrijovi podařilo vyvézt z Ruska, a které Coco daroval. Perlové náhrdelníky, masivní zlaté řetězy a kříže vykládané drahými kameny ji natolik okouzlily, že je zahrnula do svých kolekcí a staly se symbolem značky Chanel.

Vztah Gabrielle a Dimitrije trval více než rok, poté se ale Coco opět naplno vrátila k práci ve svém salonu, kterou považovala za svůj osud. (Dimitrij, jenž zůstal až do své smrti roku 1942 jejím dobrým přítelem, se oženil s bohatou Američankou.)

Ačkoli jejich vztah skončil, francouzská móda přijala prvky ruského dekorativního stylu už natrvalo. Ruskými vyšívkami začali zdobit své modely Paul Poiret či Jeanne Lanvin, o pár desítek let později zase Yves Saint Laurent uvedl údajně nejkrásnější kolekci haute couture, vytvořenou po vzoru legendárních "bábušek".

Letos se ruské motivy opět vracejí: Karl Lagerfeld, umělecký ředitel módního domu Chanel, se inspiroval právě tímto příběhem a vytvořil nádhernou kolekci Paris-Moscou, připomínající období ruské revoluce. Jednoduché střihy kabátů a šatů po vzoru petrohradských námořníků a rudoarmějců jsou v ní doplněny obrovskými čelenkami a náhrdelníky z perel a drahokamů, jaké nosily romanovské velkokněžny a princezny. Styl zrozený z velké lásky tak přetrval desetiletí a inspiruje módní tvůrce i dnes.
Celou kolekci Paris-Moscou si můžete prohlédnout na www.style.com/fashionshows/complete/2009PF-CHANELZdroj: ELLE únor 2009
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama