Tajemný svět

31. května 2008 v 17:15 | terulka |  Zajímavosti
Toužíte po návratu do dětských let plných her a dobrodružství? Nejste sama! Tajemná půda s poklady po babičce, les vonící mechem a oblíbené pohádkové knížky letos rozehrály fantazii módních návrhářů, spisovatelů i designerů.
Šatník ovládl svět skřítků, víl a elfů! Celý módní svět zažil překvapení během milánského týdne módy, kdy Miuccia Prada, známá svým racionálním a komerčně dokonale promyšleným přístupem k módě, vyslala na molo průzračné bytosti halící se do plášťů ze šifonu a tunik v barváchsmaragdů a ametystů, které korespondovaly s okřídlenými ramínky šatů třpytících se jako krovky. Modelky kráčely na neuvěřitelně vysokých podpatcích ve tvaru masožravých rostlin a secesních květů lilií či kosatců a samy vypadaly jako vyzáblí elfové z království Nezemě. "Je to jiná tvář ženské imaginace ve světe, který se neustále proměňuje," odpověděla sama návrhářka na otázku, jestli ji při vytváření kolekce inspirovala vlastní víra v pohádkové bytosti.
A další návháři nezůstali pozadu: dali průchod své fantazii a nechali v sobě znovu ožít vzpomínky z dětských let. Dolce&Gabbana zjemnili sexy vyzývavý styl své značky v kolekci plné krinolín potřísněných cákanci barev, Alexander McQueen stvořil koketní dámu jako z pohádek Hanse Christiana Andersena a Vivienne Westwood hrozivou královnu víl Titánii ze Snu noci svatojánské. Značka Louis Vuitton zase nechala na hlavách svých modelek přistát abstraktní tylové motýly.
Šperky tento trend ostatně zasáhl už před časem. Návrhářka šperků Victorie de Castellane slaví už dlouho úspěchy se svými fantaskními šperky pro Dior Joaillerie a ženy jsou ochotny zaplatit miliony za její pohádkové prsteny s motivy orosených květin, které se mohou rozvinout díky speciálním miniaturním strojkům. Cartier i Chanel prodávají opulentní diamantovénáhrdelníky inspirované tropickou zahradou nebo hvězdnou oblohou a dalo by se konstatovat, že čím více návrhářipopustí uzdu své fantazii, s tím větším ohlasem (i komerčním úspěchem) se jejich kolekce setká.
Magické objekty
Čaruje se ovšem i v designu, především v tom severském. Jako příklad poslouží třeba kouzelná houpačka Swing s věnci břečťanu od Marcela Wanderse, váza z vosku ve tvaru včelínu od Tomáše Gabzila Libertinyho pro Droog Design (jde o výtvor skutečného včelího roje, s rodokmenem) nebo stojánek na drobnosti na kolečkách - napůl vejce, napůl vážka - od Helly Jongerius. Tato bizarní kancelářská chiméra jako by potvrzovala, že tajemno je všude kolem nás.
Asi nejvíce se nechává inspirovat vším tajemných a magickým Holanďan Tord Boontje. Tento návrhář zdobící pohovky a křesílka girlandami květin a listů z plsti, hliníku a mědi šel dokonce tak daleko, že opustil Londýn a uchýlil se do lesního ticha. Jeho novým domovem a současně návrhářskou dílnou se stala stará opuštěná továrna schovaná uprostřed staletých borovic v kraji Bourg-Argental, hodinu cesty od Lyonu. "Mám tady ale spoustu milých sousedů, víte? Především víly, ty tu potkávám nejčastěji, a pak také skřítky a další lesní stvoření," vypráví Boontje napůl žertem. Jeho tvorba však dokazuje,že by to mohlo být tak, jak říká. Pak ale Boontje zvážní. "Osobně sice dám přednost té kouzelné snové stránce pohádek, nemohu ale pominout jejich dark side, jakýsi temný stín, přítomný v mnoha příbězích a bájích, co jsme slýchávali v dětství. Jednoho dne se pak náhle vynoří někde v záhybech naší duše." Stejně rozporuplné jsou i objekty vycházející z návrhářovy dílny. Takřka nehmotná závěsná pohovka Dondola láká k odpočinku lehkonohé nymfy, jako její protipól působí výrazné křeslo Witch Chair - se svým potahem z černé kůže se ideálně hodí pro sabat čarodějnic.
Toužíme po fantazii, protože máme strach z konce světa
"Svět, ve kterém žijeme, se nám nelíbí. Hledáme únik do fantazie, kde toužíme najít odpradávna ukryté absolutní hodnoty..." To neříká moudrý stařec s dlouhým bílým plnovousem, ale Licia Troisi. Tato mladá, sotva třicetiletá žena prodala už stovky tisíc výtisků své trilogie Kroniky objeveného světa a Války objeveného světa (v češtině dosud nevyšly). Poslední díl Nové království přinesl vystudované astrofyzičce a výzkumné pracovnici Italské vesmírné agentury korunu královny fantasy. "Vyrostla jsem ve velkém městě a tehdejší problémy a obavy jsem řešila tak, že jsem si vytvořila jakýsi alternativní rozměr, období podobné středověku. Ženy, hlavní protagonistky mých příběhů, v něm hledají své místo ve světě." Samotná Licia se inpirovala japonskými komiksy s čínskými draky, koníky a samozřejmě elfy, ale také videohrami na PlayStation. Její příští dílo však překvapivě nebude fantasy, alerealističtější příběh o králi. Bude ho psát pro VerdeNero, edici "Příběhy na téma ekomafie" patřící do sekce životní prostředí. Takže už žádné kouzelné talismany, tady jde o toxický odpad určený k likvidaci. Možná že strach, že bláznovství světa se dostane za kritickou mez, odkud není návratu, v nás probouzí touhu po fantasknu. Bojíme se, že svět tak, jak ho známe, zanikne, že nebude žádné zítra. A tak zájem o fantasy narůstá, což dokládá třeba i program kin. Po obrovském úsěchu Tolkienovy trilogie Pán prstenů či Letopisů Narnie přichází stále víc filmů spadajících do tohoto žánru: po Hvězdném prachu, adaptaci knihy kultovního autora Neila Gaimana, to byla naposled například Kronika rodu Spiderwicků.
Tak tedy bylo, nebylo...
Za všemi těmito designovými i literárními díly se skrývá sympatická snaha o "návrat" do lůna přírody, do čistoty a nezáludnosti dětského vnímání světa a do osvobozující náruče fantazie, která nám může být záchranou v přetechnizované a odosobněné realitě. Tak jako ve filmu Into the Wild, který režíruje Sean Penn. Mladý hrdina Christopher zde absolvuje iniciační cestu plnou zoufalství a zároveň naděje, která ho vede za snem o svobodné existenci pryč od každodenní bídy, sobectví a strachu.
A tak se se zavřenýma očima vydejme vstříc tomu kousku pohádkové bytosti, který nám v nás ještě zbývá.
Prada
Dolce&Gabbana
Etro
Rodarte
Valentino
Yves Saint Laurent
Van Cleef&Arpels
Victorie de Castellane pro Dior Joaillerie
Židle Chair of Textures značky Droog/Friendman Benda by Tjep.
Zdroj: ELLE květen 2008
Zdroj fotek: www.google.com www.style.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama