Annie Leibovitz

28. května 2008 v 22:26 | terulka |  ●Jiní
Annie Leibovitz je jednou z mála žen, která se prosadila mezi absolutní špičku světové fotografie. Portrétovala Martinu Navrátilovou, Hillary Clinton, Rolling Stones, Brada Pitta i Johna Lennona.
Narodila se v roce 1949 v Connecticutu a o dvacet dva let později absolvovala jako bakalářumění na Uměleckém institutu v San Francisku, kde studovala malbu a navštěvovala večerní kurzy fotografie. V roce 1970 ukázala své práce vydavateli tehdy začínajícího hudebního časopisu Rolling Stone a ihned získala angažmá. Působila zde 13 let a vytvořila řadu zásadních obálek časopisu, který se také díky její tvorbě stal celosvětovým fenoménem. Vůbec nejslavnější snímek Annie Leibovitz pochází z obálky Rolling Stone v prosinci 1980, kde zachytila nahého Johna Lennona, objímajícího manželku Yoko Ono, která byla oblečena celá v černém. Emocionální náboj snímku umocnila skutečnost, že vznikl pouze dvě hodiny před tím, než byl Lennon před svým domem Dakota v New Yorku zastřelen.
V roce 1983 odešla do časopisu Vanity Fair, kde mohla fotografovat celebrity i z jiné než jenom hudební oblasti - především herce, spisovatele a filmaře. Velkou pozornost vzbudila například série s těhotnou herečkou Demi Moore před i po porodu. Později spolupracovala také s magazínem Vogue na svých snímcích také zachytila hrůzy války, naposledy v Sarajevu a Rwandě.
V roce 1999 vydala ve spolupráci se svou dlouholetou přítelkyní, spisovatelkou Susan Sontag knihu fotografií s výmluvným názvem Ženy. V ní nasnímala jak celosvětově známé ženské osobnosti (Martina Navrátilová, Gwyneth Palthrow), tak ženy netradičních povolání (kosmonautka, striptérky, hráčka softballu), ženy z různých komunit, např. muslimské anebo ženy - oběti domácího násilí. Významnou součástí knihy je série dvojportrétů Showgirls - tanečnic z Las Vegas, kdy na jedné fotografii jsou ve svém tanečním úboru a na druhé se svými dětmi "v civilu". Kniha Ženy bývá označována za studii žen z přelomu století.
Za svoji práci získala řadu prestižních ocenění, například Cenu Americké společnosti časopisových fotografů nebo Grammy za nejlepší obal k CD.
Svůj styl práce charakterizuje prostě: "nechci fotografovat vzhled osobnosti, ale zachytit okamžik, který vypoví jaký ten člověk vlastně je".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama