Květen 2008

Tajemný svět

31. května 2008 v 17:15 | terulka |  Zajímavosti
Toužíte po návratu do dětských let plných her a dobrodružství? Nejste sama! Tajemná půda s poklady po babičce, les vonící mechem a oblíbené pohádkové knížky letos rozehrály fantazii módních návrhářů, spisovatelů i designerů.
Šatník ovládl svět skřítků, víl a elfů! Celý módní svět zažil překvapení během milánského týdne módy, kdy Miuccia Prada, známá svým racionálním a komerčně dokonale promyšleným přístupem k módě, vyslala na molo průzračné bytosti halící se do plášťů ze šifonu a tunik v barváchsmaragdů a ametystů, které korespondovaly s okřídlenými ramínky šatů třpytících se jako krovky. Modelky kráčely na neuvěřitelně vysokých podpatcích ve tvaru masožravých rostlin a secesních květů lilií či kosatců a samy vypadaly jako vyzáblí elfové z království Nezemě. "Je to jiná tvář ženské imaginace ve světe, který se neustále proměňuje," odpověděla sama návrhářka na otázku, jestli ji při vytváření kolekce inspirovala vlastní víra v pohádkové bytosti.
A další návháři nezůstali pozadu: dali průchod své fantazii a nechali v sobě znovu ožít vzpomínky z dětských let. Dolce&Gabbana zjemnili sexy vyzývavý styl své značky v kolekci plné krinolín potřísněných cákanci barev, Alexander McQueen stvořil koketní dámu jako z pohádek Hanse Christiana Andersena a Vivienne Westwood hrozivou královnu víl Titánii ze Snu noci svatojánské. Značka Louis Vuitton zase nechala na hlavách svých modelek přistát abstraktní tylové motýly.
Šperky tento trend ostatně zasáhl už před časem. Návrhářka šperků Victorie de Castellane slaví už dlouho úspěchy se svými fantaskními šperky pro Dior Joaillerie a ženy jsou ochotny zaplatit miliony za její pohádkové prsteny s motivy orosených květin, které se mohou rozvinout díky speciálním miniaturním strojkům. Cartier i Chanel prodávají opulentní diamantovénáhrdelníky inspirované tropickou zahradou nebo hvězdnou oblohou a dalo by se konstatovat, že čím více návrhářipopustí uzdu své fantazii, s tím větším ohlasem (i komerčním úspěchem) se jejich kolekce setká.
Magické objekty
Čaruje se ovšem i v designu, především v tom severském. Jako příklad poslouží třeba kouzelná houpačka Swing s věnci břečťanu od Marcela Wanderse, váza z vosku ve tvaru včelínu od Tomáše Gabzila Libertinyho pro Droog Design (jde o výtvor skutečného včelího roje, s rodokmenem) nebo stojánek na drobnosti na kolečkách - napůl vejce, napůl vážka - od Helly Jongerius. Tato bizarní kancelářská chiméra jako by potvrzovala, že tajemno je všude kolem nás.
Asi nejvíce se nechává inspirovat vším tajemných a magickým Holanďan Tord Boontje. Tento návrhář zdobící pohovky a křesílka girlandami květin a listů z plsti, hliníku a mědi šel dokonce tak daleko, že opustil Londýn a uchýlil se do lesního ticha. Jeho novým domovem a současně návrhářskou dílnou se stala stará opuštěná továrna schovaná uprostřed staletých borovic v kraji Bourg-Argental, hodinu cesty od Lyonu. "Mám tady ale spoustu milých sousedů, víte? Především víly, ty tu potkávám nejčastěji, a pak také skřítky a další lesní stvoření," vypráví Boontje napůl žertem. Jeho tvorba však dokazuje,že by to mohlo být tak, jak říká. Pak ale Boontje zvážní. "Osobně sice dám přednost té kouzelné snové stránce pohádek, nemohu ale pominout jejich dark side, jakýsi temný stín, přítomný v mnoha příbězích a bájích, co jsme slýchávali v dětství. Jednoho dne se pak náhle vynoří někde v záhybech naší duše." Stejně rozporuplné jsou i objekty vycházející z návrhářovy dílny. Takřka nehmotná závěsná pohovka Dondola láká k odpočinku lehkonohé nymfy, jako její protipól působí výrazné křeslo Witch Chair - se svým potahem z černé kůže se ideálně hodí pro sabat čarodějnic.
Toužíme po fantazii, protože máme strach z konce světa
"Svět, ve kterém žijeme, se nám nelíbí. Hledáme únik do fantazie, kde toužíme najít odpradávna ukryté absolutní hodnoty..." To neříká moudrý stařec s dlouhým bílým plnovousem, ale Licia Troisi. Tato mladá, sotva třicetiletá žena prodala už stovky tisíc výtisků své trilogie Kroniky objeveného světa a Války objeveného světa (v češtině dosud nevyšly). Poslední díl Nové království přinesl vystudované astrofyzičce a výzkumné pracovnici Italské vesmírné agentury korunu královny fantasy. "Vyrostla jsem ve velkém městě a tehdejší problémy a obavy jsem řešila tak, že jsem si vytvořila jakýsi alternativní rozměr, období podobné středověku. Ženy, hlavní protagonistky mých příběhů, v něm hledají své místo ve světě." Samotná Licia se inpirovala japonskými komiksy s čínskými draky, koníky a samozřejmě elfy, ale také videohrami na PlayStation. Její příští dílo však překvapivě nebude fantasy, alerealističtější příběh o králi. Bude ho psát pro VerdeNero, edici "Příběhy na téma ekomafie" patřící do sekce životní prostředí. Takže už žádné kouzelné talismany, tady jde o toxický odpad určený k likvidaci. Možná že strach, že bláznovství světa se dostane za kritickou mez, odkud není návratu, v nás probouzí touhu po fantasknu. Bojíme se, že svět tak, jak ho známe, zanikne, že nebude žádné zítra. A tak zájem o fantasy narůstá, což dokládá třeba i program kin. Po obrovském úsěchu Tolkienovy trilogie Pán prstenů či Letopisů Narnie přichází stále víc filmů spadajících do tohoto žánru: po Hvězdném prachu, adaptaci knihy kultovního autora Neila Gaimana, to byla naposled například Kronika rodu Spiderwicků.
Tak tedy bylo, nebylo...
Za všemi těmito designovými i literárními díly se skrývá sympatická snaha o "návrat" do lůna přírody, do čistoty a nezáludnosti dětského vnímání světa a do osvobozující náruče fantazie, která nám může být záchranou v přetechnizované a odosobněné realitě. Tak jako ve filmu Into the Wild, který režíruje Sean Penn. Mladý hrdina Christopher zde absolvuje iniciační cestu plnou zoufalství a zároveň naděje, která ho vede za snem o svobodné existenci pryč od každodenní bídy, sobectví a strachu.
A tak se se zavřenýma očima vydejme vstříc tomu kousku pohádkové bytosti, který nám v nás ještě zbývá.
Prada
Dolce&Gabbana
Etro
Rodarte
Valentino
Yves Saint Laurent
Van Cleef&Arpels
Victorie de Castellane pro Dior Joaillerie
Židle Chair of Textures značky Droog/Friendman Benda by Tjep.
Zdroj: ELLE květen 2008
Zdroj fotek: www.google.com www.style.com

In your dreams

30. května 2008 v 8:14 | terulka |  ●Modely
Krásný photoshoot nafocený pro V Magazine zachycuje Lily Donaldson, Jessicu Stam a Doutzen Kroes v šatech zářivých barev od nejslavnějších návrhářů z kolekcí Haute Couture.

Annie Leibovitz

28. května 2008 v 22:26 | terulka |  ●Jiní
Annie Leibovitz je jednou z mála žen, která se prosadila mezi absolutní špičku světové fotografie. Portrétovala Martinu Navrátilovou, Hillary Clinton, Rolling Stones, Brada Pitta i Johna Lennona.
Narodila se v roce 1949 v Connecticutu a o dvacet dva let později absolvovala jako bakalářumění na Uměleckém institutu v San Francisku, kde studovala malbu a navštěvovala večerní kurzy fotografie. V roce 1970 ukázala své práce vydavateli tehdy začínajícího hudebního časopisu Rolling Stone a ihned získala angažmá. Působila zde 13 let a vytvořila řadu zásadních obálek časopisu, který se také díky její tvorbě stal celosvětovým fenoménem. Vůbec nejslavnější snímek Annie Leibovitz pochází z obálky Rolling Stone v prosinci 1980, kde zachytila nahého Johna Lennona, objímajícího manželku Yoko Ono, která byla oblečena celá v černém. Emocionální náboj snímku umocnila skutečnost, že vznikl pouze dvě hodiny před tím, než byl Lennon před svým domem Dakota v New Yorku zastřelen.
V roce 1983 odešla do časopisu Vanity Fair, kde mohla fotografovat celebrity i z jiné než jenom hudební oblasti - především herce, spisovatele a filmaře. Velkou pozornost vzbudila například série s těhotnou herečkou Demi Moore před i po porodu. Později spolupracovala také s magazínem Vogue na svých snímcích také zachytila hrůzy války, naposledy v Sarajevu a Rwandě.
V roce 1999 vydala ve spolupráci se svou dlouholetou přítelkyní, spisovatelkou Susan Sontag knihu fotografií s výmluvným názvem Ženy. V ní nasnímala jak celosvětově známé ženské osobnosti (Martina Navrátilová, Gwyneth Palthrow), tak ženy netradičních povolání (kosmonautka, striptérky, hráčka softballu), ženy z různých komunit, např. muslimské anebo ženy - oběti domácího násilí. Významnou součástí knihy je série dvojportrétů Showgirls - tanečnic z Las Vegas, kdy na jedné fotografii jsou ve svém tanečním úboru a na druhé se svými dětmi "v civilu". Kniha Ženy bývá označována za studii žen z přelomu století.
Za svoji práci získala řadu prestižních ocenění, například Cenu Americké společnosti časopisových fotografů nebo Grammy za nejlepší obal k CD.
Svůj styl práce charakterizuje prostě: "nechci fotografovat vzhled osobnosti, ale zachytit okamžik, který vypoví jaký ten člověk vlastně je".

Topshop v Praze

28. května 2008 v 21:52 | terulka |  Aktuality
V pražském Palladiu byla otevřena prodejna známé britské značky Topshop. Topshop a Topman, ve Velké Británii velice populární dámská a pánská móda dorazila do Čech. Integruje rafinovanost street stylu a lesk a slávu přehlídkových mol s cenovou dostupností. Díky své ojedinělosti se tak Topshop stal kultovní značkou, kterou si oblíbili světově proslulé celebrity jako např. Scarlett Johanson, Nicole Kidman, Lindsay Lohan, Paris Hilton nebo Natalie Portman. Svojí kolekci pro Topshop navrhla také světoznámá topmodelka Kate Moss.
Zdroj: www.budtrendy.cz
Zdroj fotky: www.google.com

Návrhy Callisty 1981

28. května 2008 v 21:52 | terulka |  ●Návrhy
Pár návrhů od jedné moc talentované holčiny, která si říká Callista 1981.

Kalendáře Pirelli 1964 - 2007

28. května 2008 v 21:49 | terulka |  Literatura
Není na světě slavnější kalendář. Každoročně sběratelé, odborníci i milovníci krásných fotografií krásných žen nedočkavě očekávají, jaké překvapení tentokrát připravila firma Pirelli. Slavní fotografové berou jako poctu z nejvyšších možnost prezentovat své umělecké pojetí ženského těla. Poprvé v češtině vychází rozsáhlý výběr toho nejlepšího, co kdy bylo možné za více než čtyřicet let existence v kalendářích Pirelli vidět. Portréty C. Crawford, N. Campbell, K. Moss, Imam, E. Herzigové, K. Kurkové a spousty dalších superhvězd od R. Avedona, M. Testina, A. Leibowitz atd. atd. není třeba více představovat.Knihu můžete koupit např. na http://knihy.abz.cz/prodej/kalendare-pirelli-1964-2007

Etno šaty

28. května 2008 v 21:49 | terulka |  Trendy
Chystáte se na exotickou dovolenou? Oblečte se ve stylu země, kterou hodláte navštívit
MAROKO
Hedvábné šaty, D&G (prodává Yanny), 32 780 Kč. Sandály, Coccinelle, cena na vyžádání v obchodě
KALIFORNIE
Lněné šaty, Versace, 39 100 Kč. Baleríny, Gianna Meliani, 7300 Kč
INDIE
Hedvábné šaty, Galliano, 16 500 Kč. Sandály, Replay, 2200 Kč.
KEŇA
Bavlněné šaty, Sport Max (prodává Max Mara), 10 000 Kč. Boty, Versace, 16 200 Kč
MEXIKO
Bavlněné šaty, Max Mara, 9800 Kč. Džínové boty, Galliano, 9700 Kč
MALÉ ANTILY
Šaty z viskózy, Marks&Spencer, 1395 Kč. Dřevěné platformy, Sebastian (prodává Baldinini), 12 675 Kč
BORA BORA
Bavlněné šaty, Replay, 5500 Kč. Kožené sandály, Max Mara, 6490 Kč
KYPR
Bavlněné šaty, 5. Avenue, 9990 Kč, Sandály, Coccinelle, 4360 Kč
ISCHIE
Bavlněné šaty, Mango, 1699 Kč. Pantofle, Baldinini, 6800 Kč

Návrhy 2007/2008

28. května 2008 v 21:49 | terulka |  ●Návrhy
Březen 2007;Lydia Demetz
Duben 2007; Ambra Foppoli
Květen 2007; Arianna Boriello
Září 2007; Sara Grifone
Říjen 2007; Stephen Jayasekara
Listopad 2007; Marika Biselli
Prosinec 2007; Susanna Casali
Leden 2008; Martina Iacono Quarantino
Únor 2008; Lorena Tres
Březen 2008; Maria Razgulyaeva Kassel
Duben 2008; Antonio Drago

Chanel eyewear SS 08

27. května 2008 v 21:17 | terulka |  ●Ostatní fotografie
Tváří této kampaně se stala topmodelka Anja Rubik, která je také díky svému mezi modelkami originálnímu krátkému sestřihu miláčkem všech designerů. Fotografie zachycují Anju jako ženu mnoha tváří, která se mění současně s brýlemi. Kampaň nafotil sám Karl Lagerfeld a černobílé jednoduché fotografie dávají vyniknout designu brýlí.

Zářivé nehty

27. května 2008 v 21:00 | terulka |  Trendy
Dopřejte v létě výrazné barvy nejen svému šatníku, ale i svým nehtům. Nosí se totiž žluté, oranžové, ale i jasně modré laky!
Přitáhněte pozornost ke svým prstům a zaexperimentujte si s laky na nehty v netradičních odstínech. Vyzkoušet můžete třeba modrou: právě temnou námořnickou modř zvolila pro svou přehlídku na toto jaro značka Chanel, ve světlé variantě zase tahle barva nechyběla u návrháře Johna Galliana. Nespletete se ani se sytě fialovou, jaká zdobila ruce modelek u Louise Vuittona, ani s oranžovou či žlutou. Krásně rozzáří vaše ruce, tím spíš, pokud máte opálenou pokožku. Před tím, než si ale takto výrazný lak pořídíte, nezapomeňte na dvě věci: výrazné barvy se sice nosí, ale jen v matné podobě, a nejlépe vypadají na krátkých oválných nehtech.
Zdroj: ELLE květen 2008
Zdroj fotek: www.elle.com

Jan Kaplický a Leeda

27. května 2008 v 20:36 | terulka |  Aktuality
Módní značka Leeda představila novou kolekci, která vznikla ve spolupráci s nejznámějším českým architektem současnosti Janem Kaplickým a která obsahuje zajímavě střihově řešené plavky. Kdostání je v nově zrekonstruovaném butiku Leeda v Bartolomějské 1 v Praze 1.
Nová kolekce Leeda Dejavu vznikla ve spolupráci s architektem Janem Kaplickým, který pro tuto sezónu vytvořil vlastní řadu dámských modelů a plavek se značkou Leeda Kaplicky. Jako vždy, je i v této kolekci kladen důraz na originalitu. Oblečení je vyrobeno v limitované sérii přibližně deseti kusů od jednoho modelu. Autorky značky Leeda, Lucie Trnková a Lucie Kutálková, spojují už tradičně svou značku se zajímavými tvůrci z oblasti designu, grafiky, architektury, filmu, fotografie a hudby. Spolupráce se světově uznávaným architektem pro ně představuje nový a jedinečný druh energie.

Architekt Jan Kaplický o módě:

"Je to pro mě nová profese. Móda. Snad poněkud neobvyklé pro architekta, ale nejsem první. Je to pro mě užasná příležitost zabývat se zde formou, barevností, detailem. Je to přímá práce s křivkami těla. To mě zajímá. Doufám, že vzniknou úžasné, přitažlivé, nápadné a sexy nové věci.
První dva modely vzniklé ze spolupráce Leedy a Jana Kaplického byly exkluzivně uvedeny v rámci přímého přenosu z finále souteže Česká Miss 2008.
Celkově je v nové kolekci více ženskosti a neokázalého luxusu. Inspirací byla Paříž, diamanty a šampaňské, jako asociace na krásu a smyslnost, ale také klasické příběhy Alenky v říši divů a Čaroděje ze země OZ. Modely vsadily na hedvábí, len, organic bavlnu, výšivku, tisk a "diamanty" Precios.
Zdroj: ELLE červen 2008, www.zena.centrum.cz
Zdroj fotek: www.zena.centrum.cz