Ohlédnutí za Styl & KABO únor 2008

15. února 2008 v 20:41 | terulka |  Zajímavosti
Právě dnes skončil 31. ročník veletrhů Styl a KABO, které se po celou dobu své existence řadí mezi nejvýznamnější B2B veletrhy ve střední Evropě. Každé pololetí se zde představují novinky z oblasti módy prostřednictvím domácích a mezinárodních firem i návrhářů. Ti letos určovali trendy na podzim a zimu 2008/09. I já jsem si nenechala tuto událost ujít a navštívila dnes výstaviště. Mým hlavním cílem bylo shlédnutí přehlídek TOP STYL DESIGNER a GREEN DESIGN, což se mi podařilo. Modely byly úžasné, jen mě "rozčilovalo" to, že se modelky po mole vždy doslova proběhly a já jsem tak neměla dostatek času si vše důkladně prohlédnout. Pro ty z vás, kteří letos chyběli, přináším malou ochutnávku z těchto přehlídek. A perlička na závěr: vítězem 3. ročníku soutěže GREEN DESIGN se stal student naší školy :)
  • TOP STYL DESIGNER
Návrháři se letos specializovali na tmavé barvy, jako jsou černá, fialová, tmavě modrá, dále pak na šedou, bílou a béžovou. Hodně využívali řasení, nabírání a vrstvení, které stavěli v kontrastu k hladkým čistým liniím. Často se objevovaly lesklé materiály a krajka. Nejvíce mě zaujaly kolekce dvou rumunských návrhářek Ancy Grozy a Aliny-Diany Craita a české návrhářky Petry Balvínové. Při sledování její kolekce s názvem "Na rozcestí" jsem si připadala jako mimo náš časoprostor a teprve při doznívání posledních tónů písně What goes around jsem se pomalu začala snášet na zem…
A jak to tedy dopadlo? Vítězkou se stala Zuzana Sedmidubská s kolekcí "Nostalgie". Další ocenění s možností prezentovat se na módním veletrhu CPD Dűsseldorf na konci července tohoto roku získala Petra Balvínová, která porotu zaujala kolekcí "Na rozcestí".
Hodnotitelská komise soutěže TOP STYL DESIGNER v čele s Josefem Ťapťuchem ocenila u modelů Zuzany Sedmidubské především technické zpracování a jasnou koncepci. "Není to extravagantní, ale ucelená a stylově koherentní kolekce, která by mohla být vyráběna sériově," řekl předseda poroty při včerejším vyhlášení výsledků. Autorka, která pro nostalgické ohlédnutí použila metaforu s narušenou vazbou látky vyjadřující vzpomínku přetrvávající v člověku, použila na dámské modely len, vlnu a kůži. Základní barevnost zvolila bílou, šedou, černou a doplňkově béžovou.
Zuzana Sedmidubská na pomyslném módním trůnu vystřídala slovenského designéra Marcela Holubce, který vloni exceloval s kolekcí inspirovanou elegancí a krásou koní.
Popis kolekce NOSTALGIE: Jako pocit, který se ve vás usadí… Je to ohlížení se za minulostí, kdy narušená vazba látky (párání) vyjadřuje vzpomínku, která ve vás zůstává a přetrvává. Tenhle grafický znak na oděvu je otiskem minulosti, zobrazující stesk a touhu znovu oživit už zaniklé. Melancholická vzpomínka jako útěk před současností, která vás nenechá klidné. Kolekce dámských modelů z materiálů len, vlna, kůže. Barevnost je bílá, šedá (pepř a sůl), černá, doplňkovou barvou je béžová. Kombinace grafiky, geometrie a romanticky nabraných částí oděvu.
Kdo se dále zúčastnil: Ondřej Adámek s kolekcí "KNOW MYSELF", Anca Groza s kolekcí "GRUNGE", Petra Balvínová s kolekcí "NA ROZCESTÍ", Alina-Diana Craita s kolekcí "VENUE", Jiřina Poláková s kolekcí "PLEASURE", Magda Vachunová s kolekcí "COLD" a Veronika Vašátková s kolekcí "POZDĚ K RÁNU".
Zuzana Sedmibudská NOSTALGIE
Petra Balvínová NA ROZCESTÍ
Alina-Diana Craita VENUE
Anca Groza GRUNGE
Ondřej Adámek KNOW MYSELF
Jiřina Poláková PLEASURE
Magda Vachunová COLD
Veronika Vašátková POZDĚ K RÁNU
  • GREEN DESIGN
Vítězství v soutěži začínajících designérů - studentů středních oděvních a průmyslových škol v České i Slovenské republice - získal František Hamerský z VOŠ oděvního designu a managementu a SPŠ textilní Brno.
Jeho kolekce "Bez názvu"obstála v konkurenci prací ostatních sedmi finalistů, ale zároveň i dalších 130 (!) soutěžících letošního ročníku, kteří se do brněnského finále neprobojovali. Rekordní byl také počet 23 zúčastněných škol - patnácti z České a osmi ze Slovenské republiky.
Druhé místo získala kolekce "Whitech" Barbory Vartíkové ze Školy užitkového umění a výtvarnictví Ružomberok a třetí příčku obsadila kolekce "Success", kterou vyvzorovala Lucie Nechvátalová ze SUPŠ Jihlava - Helenín. S tvorbou nejmladší generace designérů se návštěvníci veletrhu mohli seznámit každý den, ale vyhlášení výsledků proběhlo až v pátek. Minikolekce studentů sestávající ze tří modelů letos vyjadřovaly téma "Business mýma očima aneb různé cest k úspěchu".
Musím se přiznat, že mě vítězství Františka Hamerského trochu překvapilo, mým favoritem byla spíše Barbora Vartíková, ale určitě si to zaslouží.
František Hamerský
Příští veletrhy Styl & KABO se uskuteční ve dnech 18.-21.8.2008.
Zdroj: www.bvv.cz propagační materiály
Zdroj fotek: www.bvv.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jájinka jájinka | 23. února 2008 v 15:16 | Reagovat

Musím se přiznat, že všechny modely byly přinejmenším zajímavé... Co se týče green designu a tvého názoru, jasně beru to, ale na to, že sme ty Františkovy modely stihly ušít za necelý 2 týdny, tak  klobouk dolů. Měl ještě spoustu práce s obhajobama a modelem náročnýho provedení. Přivyhlašování jsem už ani v jeho výtězství nedoufala a bylo to pro mě trošku překvapení,ale za tu práci a nervy, které jsme do těch modelů vložily  to opravdu stálo.

2 terulka terulka | 25. února 2008 v 17:17 | Reagovat

však já ho obdivuju, že to stihl zároveň ještě s těma obhajobama a vším. někteří nestihnout udělat ani jeden model na obhajoby...

3 Táňa Táňa | 9. března 2008 v 9:00 | Reagovat

Všetky modely sú svojím spôsobom zaujímavé, lebo sú jedinečné. Len ma zaráža, že na stránke nie sú fotky Barbory Vartíkovej, ktorá získala druhé miesto a podľa názoru autorky textu si zaslúžili prvé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama