Louis Vuitton

8. ledna 2008 v 19:53 | terulka |  ●Dřívější
Dne 2. února 1821 se v malé francouzské vesničce Anchay tesaři Pierru Vuittonovi narodil syn Louis. Když mu bylo 14 let, rozhodl se vyučit brašnářem v Paříži. Rodina však nebyla příliš majetná a proto Louisovi nezbylo nic jiného, než se do Paříže vydat pěšky. Cesta to byla dlouhá - celých čtyřista kilometrů - přesto stála za tu námahu. Po dvou letech, kdy se Louis učil v pařížské dílně u mistra Meréchala bylo jasné, že z toho hocha něco bude. Práce s kůží a výroba zavazadel ho zcela pohltila a hoch stále přicházel s novými nápady. Později se Louis osamostatnil a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.
V roce 1854 založil Louis Vuitton svou vlastní firmu na 4 Rue Neuve des Capucines nedalekonáměstí Vendóme. S rozvojem cestování se rozvíjel i obchod se zavazadly. Bohaté pařížské dámy nechtěly své luxusní róby vozit jen v tak ledajaké truhle. Louis nabízel zákazníkům vždy něco vyjímečného. V prvním roce jeho podnikání tedy spatřil světlo světa první cestovní kufr - perfektně okovaný, bytelný a s bezpečným zámkem. Vuittonovi šlo vždy nejen o kvalitu ale také o vzhled. Pro svůj první kufr vytvořil první zpevněné, impregnované a vodě odolné šedé plátno Trianon.
Mezitím se Louis stačil oženit a o tři roky později se manželům Vuittonovým narodil syn Georges. Vuittonova dílna se úspěšně rozrůstala a s převratnými novinkami slavila velkolepé úspěchy i za hranicemi Paříže. "Nezničitelná" zavazadla s iniciálami LV si rychle oblíbili i cestovatelé, pro které Louis v roce 1868 vytvořil speciální kufr na cesty do tropů s názvem Zinc. V době, kdy ve Francii probíhali vzrušené debaty o nové dominantě Paříže - Eiffelově věži, značka Vuitton byla již celosvětově uznávaná. Oproti konkurenci přicházel Louis stále s něčím novým, otevřel další obchody a vymyslel pruhované plátno Beige Striped. Každé přání zákazníka změnil v realitu. Pro cestovatele, kteří se vydali na expedici do Konga dokonce vytvořil Bed-Trunk, kufr, který se dal rozložit tak, že z něho vzniklo pohodlné lehátko s úložným prostorem.
V roce 1880 převzal společnost Louisův syn Georges, kterému se již dostalo kvalitního vzdělání na britských školách. Za svým otcem nezůstal pozadu. Otevřel nový obchod v Londýně, vytvořil první bezpečnostní zámek na klíč, napsal úspěšnou knihu o historii i současnosti cestování, vymyslel další varianty zavazadel a dal světu nejznámější plátno - tradiční poznávací znamení firmy - Monogram. Do rodinného podniku se velmi brzy zapojil i Georgesův syn Gaston. Značka LV dobyla Ameriku a v rodině se předávala z generace na generaci. Dnes v ní působí nejmladší pokračovatel rodu a dědic celého impéria Patrick Louis Vuitton.
Všichni bohatí a slavní brzy pochopili, že vlastnit výrobek od Vuittona je nejen známkou prestiže, ale že současně získávají i umělecké dílo, které vyrobily lidské ruce a ne stroj. K lidem, kteří na Vuittona a jeho výrobky nadali a nedají dopustit patří například Cary Grant, sultán Abdul-Hamid II., Ginger Rogers, Marlene Dietrich, Douglas Fairbanks, Charlie Chaplin, Audrey Hepburn, Yul Bryner, Lauren Bacali, Ismail Pasha, Jerry Lewis, Kirk Douglas, Sharon Stone, Andie McDowell, Harrison Ford, Elton John, David Backham, Madonna, Uma Thurman, ale i mnoho obyčejných lidí, kteří si potrpí na kvalitu.
Rod Vuittonů vždy cítil lásku k cestování a ke sportu. Na počátku dvacátého století se rodina aktivně účastnila závodů helikoptér (dvojčata Pierre a Jean, synové Gastona Vuittona, na pařížské letecké show v roce 1909 uskutečnili přehlídkový let svou vlastní helikoptérou s názvem Vuitton II.), následně je zaujalo jachtařství a automobilismus. Jachtařská soutěž Louis Vuitton Cup i přehlídka veteránů Louis Vuitton Classic jsou dnes prestižními událostmi, které stále vzbuzují zájem profesionálů, fanoušků i laiků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 moravia moravia | 27. února 2008 v 14:58 | Reagovat

nuda

2 Martina Martina | E-mail | Web | 1. prosince 2008 v 19:24 | Reagovat

Máš moooc hezký bloog!

Opravdu suuuper!

No víš my zítra máme ve škole den gloob

A tk tvůj blog nám mooc pomohl dííky

3 little-princess-diary little-princess-diary | Web | 28. ledna 2011 v 15:48 | Reagovat

Moc hezký článek. Dozvěděla jsem se o svém oblíbeném návrháři zase něco navíc. Musím uznat, že celý tvůj blog je úžasný. Čtu ho už skoro týden v kuse a pořád mě neomrzel.  Prosím pokračuj takhle i nadále. Myslím, že nejen já, ale i ostatní čtenáři to ocení :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama