Staňte se módní ikonou

27. prosince 2007 v 12:36 | terulka |  Zajímavosti
Každá žena může mít dokonalý styl, říká Nina Garcia, módní ředitelka americké ELLE. Nevěříte, že je to tak jednoduché? Stačí dodržet několik rad, které nám módní guru Ninaprozradila.
V redakci americké ELLE jsem strávila deset let, z toho sedm jsem byla módní ředitelkou. Za tu dobu jsem viděla tisíce přehlídek, pozorovala trend, které zazářily a zase zhasly, viděla návrháře při vzestupu a při pádu. Byla jsem neustále obklopena módou a naučila se, že existuje deset základních zásad, jimiž se všichni ti módní a úžasní lidé řídí. Prozradím vám je, protože věřím, že opravdová módní ikona porušuje pravidla a ignoruje trendy, ale těch deset pravd má v malíčku.
1. Naučte se vybírat
Neustále pátrám po modelech, které bych mohla dát do časopisu. Jezdím na přehlídky do New Yorku, Paříže, Milána a Londýna a prohlížím tisíce šatů i doplňků ve snaze najít ty opravdu zajímavé. Zároveň vyřazuji ty, které nejsou úplně úžasné. Udělejte to samé se svým šatníkem. Naučte se vybírat. Mnohem snáz totiž získáte inspiraci, budete-li se dívat na pět zajímavých kousků, než když jich bude dvacet pět, ovšem z toho dvacet nudných. Vyberte si jen ty klíčové a ostatních se bez milosti zbavte. Nevypadají-li dobře, vhoďte je. Váš šatník pravděpodobně praská ve švech, ale kolik věcí opravdu nosíte? V kolika z nich se cítíte skutečně dobře? Kolikrát už jste v životě řekla "Nemám co na sebe"? Protřiďte své skříně, udělejte si pořádek i ve svých nakupovacích zvycích, a věřte mi, že mít styl pak pro vás bude hračka.
2. Investujte do základů
Ve vašem šatníku by nemělo chybět deset základních kusů, které se hodí téměř ke všemu a nikdy nevyjdou z módy. Jsou spolehlivé i osvědčené a přesahují čas, místa i trendy. Můžete je nosit ve dne i na večer, v jakémkoli ročním období, a klidně si je můžete vzít i za pět let. Budou vypadat skvěle v New Yorku, ale i v Londýně, Tokiu nebo Sydney. Co mezi ně patří?
  • malé černé
  • klasická pánská bílá košile
  • kašmírový svetr
  • trenčkot
  • džíny
  • klasické pánské hodinky
  • diamanty
  • balerínky
  • černé lodičky
  • úžasná kabelka
3. Věřte v moc doplňků
Přiberete pět kilo a vaše oblíbená minisukně a obepnuté džíny vás okamžitě zradí. Ale vaše doplňky - boty, šátky, náhrdelníky, kabelky - s vámi zůstanou v dobrém i ve zlém. Vždycky se s nimi budete cítit lépe, navíc obmění váš šatník, aniž byste musela utratit moc peněz. A celému světu oznámí, jak jste úžasná, vtipná, elegantní a sofistikovaná. Co víc byste od přátel těla? Elegantní dámy vědí, jak kouzlit s doplňky: Jackie Onassis a její sluneční brýle, Audrey Hepburn a její šátek, Elizabeth Taylor a její diamanty.
Nemusíte mít extravagantní šaty, pokud přizvete na pomoc své doplňky. Klíčem k jejich výběru je přitom vaše osobitost a vkus. Noste takové věci, které pro vás něco znamenají - křížek po babičce nebo náhrdelník, co jste si přivezla z Mexika. Jen se snažte nepřekračovat rozumnou hranici, abyste si zachovala vkus. Pokud na sobě budete mít výrazný náhrdelník i náušnice, jednu z těchto věcí sundejte.
4. Kombinujte
Všechno, co se zprvu zdá jako úplně nemožná kombinace, nakonec vypadá báječně. Jemné s drsným. Neformální s elegantním. Věřte mi, funguje to. Budete vypadat jinak a zajímavě, a to je právě hlavním znakem každé stylové ženy.
Kombinovat znamená udělat z očekávaného nečekané, a tím pádem neopakovatelné. Nikdy jsem nebyla fanouškem velkých staromódních diamantových náramků. Ale na jedné večeři jsem se setkala s neskutečně elegantní dámou, která na sobě právě takový náramek měla. Zkombinovala ho s thajskými korálky a několika dalšími věcmi, které si nikdy nesundává. Udělala z něj součást sebe samé a já jsem poprvé v životě zatoužila po staromódním diamantovém náramku (nebo jsem možná jen byla naprosto uchvácená tou dokonalostí míchání stylů). Nikdy jsem si takový náramek nepořídila, ale na tento obraz dokonalé nedokonalosti jsem dodnes nezapomněla. Styl znamená klást vedle sebe neobvyklé, a dosáhnout perfektní kombinace vyžaduje trochu času a několik pokusů. V6dycky to ale musí působit nenuceně a samozřejmě.
5. Respektujte důležitost bot
Žena nemá nikdy dost bot na podpatku. Bude-li vám někdo tvrdit něco jiného, usmějte se na něj a vznešeně odkráčejte. Vysoké podpatky umějí neuvěřitelné věci - zlepší vám náladu, držení těla i postoj, z nudného modelu dokážou udělat pohádkový, navíc nohy v nich vždy vypadají delší. Kolik dalších věcí na světe má takovou moc? To je důvod, proč boty tolik respektuji a dokonce si často jako první obleču právě je a nechám se jimi inspirovat při oblékání.
Vím, že jsem řekla, že když jde o módu, neexistují žádná striktní pravidla, ale teď se bavíme o botách. To je úplně jiná hra, a proto vám musím prozradit, jak na ně:
1. Investujte do opravdu dobrého páru bot, ať stojí třeba celou vaši výplatu
I když to bude jen jeden pár. Na světě existuje jen několik návrhářů, kteří dělají dobré boty. Jména, která se často opakují - Manolo Blahnik, Jimmy Choo, Christian Louboutin -, si svoji reputaci zasluhují.
2. Noste svoji velikost
Při výprodejích známých designérů často potkávám kolegyně, jež si kupují boty, které jim nesednou, jen proto, že v jiné velikosti je nemají. Možná si toho nikdo nevšimne, své nohy ale neobelžete.
3. Jděte na pedikúru
Ošoupaná lak, popraskané paty a podobně - to vše je nepřijatelné.
4. Nemiřte příliš vysoko
Jsem fanouškem vysokých podpatků, ale existuje i model známý jako "až moc vysoké" (nad deset centimetrů). Na tak vysokých podpatích nebudete schopná pořádně chodit, změní se vám celé držení těla a vůbec budete vypadat komicky.
5. Sledujte proporce
Jen málokdo si může obléknout minisukni a obout vysoké podpatky, a nevypadat přitom jako prostitutka.
6. Nebuďte obětí módy
Pokaždé, když vidím nějakou ženu s kabelkou, se kterou jsou zrovna vyfocené všechny celebrity bulvárním tisku, nezávidím jí. Je mi jí líto, chudinky. Prostě jen vyhodila spoustu peněz za to, aby vypadala jako někdo jiný. "Kabelka sezony" je něco, co nikdy nepochopím. Neoživí šatník ani nevypovídá o stylu. Kabelka přitom nabízí příležitost užít si trochu legrace. Pořiďte si červenou nebo třeba lakovanou, jakoukoli, která bude vypovídat o vašem stylu a která z vás neudělá jednu z davu.
Další způsob, jak poznat oběť módy, je spočítat, kolik na sobě má designérských kousků. Obyčejně vám pomůže tím, že značky vystavuje na viditelném místě.
Třetí způsob je všimnout si, kolik jejích kousků oblečení je inspirováno letošními trendy. Jeden trendy kousek (módní náhrdelník) - roztomilé. Dva trendy kousky (náhrdelník a nejnovější střih sukně) - taky celkem roztomilé. Tři trendy kousky (náhrdelník, sukně a poslední model platforem) - to už jsme na nebezpečné půdě. Čtyři trendy kousky (náhrdelník, sukně, platformy a nařasený top, bez kterého nemůže žít) - a oběť je dokonalá.
7. Nepočítejte peníze
Móda je drahá. Styl ne. Spousta velmi stylových holek, které znám, rozhodně nepatří k těm nejbohatším, a často je to dokonce tak, že ty, co mají míň peněz, víc rozumějí stylu. Možná je to proto, že jsou nuceny si vybírat, a ne jen slepě následovat trendy. Možná je to proto, že si musí víc rozmýšlet, co si koupí, a zdokonalují tak umění kombinovat drahé kusy s těmi levnějšími. Nebo možná proto, že vědí, kde utrácet, a kde naopak ušetřit.
8. Nakupujte s vášní
Kupujte to, co je opravdu fantastické. Kabát s leopardím vzorem, dechberoucí šaty, dekadentní šperky. Utraťte svoje peníze za jedinečné kusy. Poznáte je na první pohled. Okamžitě se do nich zamilujete. Mohou stát celé jmění, ale stojí za to. Vy víte, že v nich vypadáte skvěle, a vidí to i všichni okolo. Úžasné kousky, které vás zaručeně nadchnou, jsou:
1. Obrovský nápadný prsten
Výborný námět ke konverzaci. Také se s ním dobře hraje, když se někde trochu nudíte.
2. Dechberoucí večerní šaty
Šaty ručně pošité korálky, originální model z roku 1940, šaty, co vám perfektně sedí… Může vám trvat roky, než najdete ty pravé, ale když se vám to povede, kupte si je.
3. Boty, co každého odzbrojí
Jděte do stříbrných nebo zlatých řemínkových sandálků na vysokém podpatku.
9. Najděte si dobrého krejčího
Dobrý krejčí je jako dobrý pár bot - je k nezaplacení a umí zařídit, že vypadáte o pět kilo lehčí. Najděte si ho a staňte se přáteli. Ptejte se ho na rodinu, chvalte mu jeho práci, dávejte mu vysoké spropitné. Dobrý krejčí je totiž jedním z nejdůležitějších lidí ve vašem životě. Možná to zní trochu přehnaně, ale znám ženu, která přesvědčila svou švadlenu, aby se nastěhovala k ní do domu. Je to má matka. Tehdy mi přišla šílená, dnes už ji ale chápu. Se švadlenou nepracovaly jen na tom, aby matce šaty perfektně padly, ale měnily celý jejich design - přidávaly rukávy, odstraňovaly volány - takže pak přesně odpovídaly jejímu stylu. Teď už dokážu ocenit, jak jsou dobrý krejčí nebo švadlena nezbytní.
Před tím, než navštívíte krejčího, prostudujte si několik kousků od návrhářů (klidně jen ve zkušební kabince). Prohlédněte si střihy i způsob šití, věnujte pozornost tomu, jakým fíglem dosáhnou, že vypadáte vyšší, štíhlejší a dokonalejší. Až přijdete ke krejčímu, budete přesně vědět, co po něm chtít.
10. Dokonalost v nedokonalosti
Říkám tomu "faktor Kate Moss". Nikdy nevypadá, ž by se moc snažila. Vlasy má rozcuchané, sukni zmačkanou, doplňky jí neladí, a přesto vypadá úžasně.
Je hrozné vidět holky, které jsou pořád dokonalé, jako by se chystaly na focení. Dávám přednost těm, jejichž outfit není vždycky perfektně sehraná, a tím trochu porušují pravidla. Když vidím ženu, která tuto taktiku ovládla, usměju se v tichém obdivu. Ví, jak si užívat i jak se odvázat, nikdy není příliš perfektní. Tahle žena ví, co je styl.
Malé černé Mango by Milla Jovovich 1899,-Kč
Bílá košile Promod 19.90€
Kašmírový svetr Promod 29.90€
Džíny Promod 49.90€
Pánské hodinky Esprit 3.290,-Kč
Diamantové náušnice Tiffany 4.275Ł
Diamantový prsten Tiffany 325Ł
Balerínky Esprit 29.95Ł
Černé lodičky Esprit 29.95Ł
Kabelka Esprit 54.95Ł
Zdroj: ELLE Leden 2008
Zdroj fotek: www.google.com
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama