Fashion victim

16. listopadu 2007 v 19:27 |  Zajímavosti
Ráda si uděláte čas od času radost něčím zbytečným? Vlastně: proč ne? Co když se ale ono"čas od času" změní na každodenně a za nákupy dáváte víc peněz, než dovoluje vaše peněženka nebo platební karta. Jste nemocná? A existuje na tuhle nemoc lék?
Hysterickou nutkavost nakupovat víc, než člověk potřebuje, a utrácet víc, než vydělá, definoval jako nemoc už před 90 lety německý psycholog Emil Kraepelin. Frustrace z moderní konzumní společnosti a s ní spojená nakupovací mánie dostala i svůj název oniomanie.
Samotná chorobná závislost na nakupování se pyšní ještě jedním odborným termínem: shopalholismus. V současnosti jí trpí údajně až 8 % populace a vězte, už je na to i prášek! Jmenuje se citalopram a zatím je k dispozici celebritám shopalholičkám. Nálepku "shopalholička" nosí třeba Victoria Beckham či Jennifer Lopez. Manželka britské fotbalové hvězdy utrácí za své oblečení přibližně 47 milionů korun ročně a když se jí něco líbí, není pro ni problém koupit si to i v několika barvách. Podobně Jennifer Lopez: procházky po buticích slavných značek jsou takřka denní náplní. A dalo by se samozřejmě pokračovat.
Příliš drahý koníček
Ještě před pár lety vzbuzovaly řeči o "nakupovací nemoci" mnoho pobavených úsměvů, dnes jerealita podstatně smutnější. Už to není "jen" nemoc, je to závislost! Vzniká nejčastěji u lidí, kterým chybí životní naplnění nebo se cítí osamělí a nakupování v jejich případě funguje jako náhražka. Propadají mu lidé nezadaní s vyššími příjmy nebo ženy v domácnosti. "Stejnou závislostí však mohou být zasaženi i ti, které postihlo nečekané zbohatnutí. Jev známý třeba u výherců nejrůznějších peněžních loterií. Těžké to však mají i lidé, kteří byli dlouho drženi velice zkrátka jako děti v původní rodině, jako dospělí pak v partnerském vztahu. Do hry může totiž vstupovat nejen absence dovedností týkajících se hospodaření vůbec, ale i snaha konečně si užít. V partnerském vztahu může být takové nutkavé nakupování i formou protestu. Sám pamatuji klientku, která si kdykoli ji její muž něčím ublížil, pořídila nový klobouk. Proč právě klobouk? Přece proto, že on je bytostně nesnášel!" vzpomíná psycholog Petr Šmolka.
Jak jste na tom?
Odmalička víte, že utrácet byste neměla. Alespoň ne víc, než dovoluje vaše výplatní páska. Odměňovat se za úspěchy, problémy nebo překonané náročné období ale není nic špatného a neměla byste si radost kazit výčitkami - pokud se v utrácení dokážete udržet v mezích vašich finančních možností! Kdy se z nakupování a odměňování stává problém? Když se pro vás stane nutkavou potřebou, kterou musíte denně uspokojovat. Jak se to projevuje? Najednou budete muset pořád něco kupovat, aniž byste vlastně věděla proč. Potíž je v tom, že si od určitého momentu vlastně ani neuvědomíte, že kvůli nákupům máte problém. "Obávám se, že podstatně dříve než vy to pozná vaše okolí. Tak se s ním raději příliš nepřete!" varuje psycholog Petr Šmolka. "Pravá závislost se nejlépe pozná podle doprovodných emocí. Možnostnakupovat je spojena téměř s tělesnou slastí a příjemným vzrušením. Když tuto možnost nemáte, pak trpíte doslova jak zvířata," dodává.
Copak nemáš co na sebe?
Skutečným důvodem nakupování u shopalholiků není to, že nemají co na sebe, ale to, že běháním po obchodem a utrácením řeší své psychické obtíže. Kupují všechno: nejen oblečení, ale i nábytek, doplňky do bytu, knižní a hudební novinky. Nad tím, že si stoprvní sukni dost možná nikdy nevezmou na sebe nebo že se jim miliontá pátá kniha už ani nevejde do bytu, nepřemýšlejí. Ruku v ruce s ruinováním svojí peněženky ruinují i vlastní psychiku. Právě v tuhle chvíli by mělo zareagovat jejich nejbližší okolí a takzvaně jim "nastavit zrcadlo". Více než partner možná pomůže rodina, sourozenci nebo přátelé. Proč stojí partnerství v tomto případě až na druhé koleji? Právě frustrace z něj je totiž nejčastější příčinou nakupovacích orgií a tímto směrem cesta ven nevede. Vzpomínáte přece na paní s kloubouky z úvodu textu!? Selže-li pomoc rodiny, je nutné spěchat do ordinace psychologa nebo psychiatra.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mishkwa Mishkwa | Web | 16. listopadu 2007 v 19:59 | Reagovat

Ahojky,

Soutěž o nej blog právě začala....začni si sbírat hlásky.

Tady je odkaz http://mishkwa.blog.cz/0711/sonb-listopad-hlasovani#komentar

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama