Yves Saint Laurent

27. září 2007 v 17:45 | terulka |  ●Současní
Yves Mathieu Saint Laurent se narodil 1. srpna roku 1936 ve městě Oran v Alžírsku. Když mu bylo 17 let, vyzbrojen aktovkou plnou pozoruhodných skic, odcestoval do Paříže. Jeho vstup do módního světa byl rychlý a bezbolestný - zapsal se do školy uměleckého krejčovství (Chanbre Syndicale de la Haute Couture), později vyhrál první cenu s koktejlovým oblečením v soutěži společnosti Woolmark a na podkladě doporučení Michela de Brunhoffa, vydavatele francouzského časopisu Vogue, byl najat na práci po boku Christiana Diora.
V roce 1957 Christian Dior umírá a odkazuje vedení své značky mladému Saint Laurentovi. Saint Laurent dokončil celkem 6 kolekcí pro značku Dior. O rok později se Laurent seznámil s Pierrem Bergé, který se stal jeho poradcem a obchodním manažerem budoucí módní říše YSL. Roku 1961, ve spolupráci právě s Bergérem, zakládá svou vlastní značku. 29. ledna roku 1962 Saint Laurent představil svou první kolekci v sídle, kdysi patřícímu malíři Forainovy v ulici Rue Spontini. O dva roky později představuje svůj první parfém pro ženy, zvaný "Y".
Rok 1966 byl pro Laurenta velice rušný - v oblasti návrhářství ukázal světu své smokingové oblečení. Rozhodl se vstoupit i do oblasti praktického oblečení pro každý den a otevřel YSL Rive Gauche butik na Rue de Tournon v Paříži. Průběžně se věnoval i jiným uměleckým oblastem jako například kreslení lechtivého comicsu "Nezbedná Lulu" a vytváření kostýmů a kulis pro divadlo (tomu se věnoval již od roku 1959), balet a film. Saint Laurent oblékal Catharinu Deneuve ve filmu Luise Bunuela "Belle de Jour", což byl začátek dlouholeté filmové spolupráce mezi herečkou a návrhářem. Za svou práci získal cenu magazínu Harper´s Bazaar "Oscara".
V roce 1968 Saint Laurent použil grifi pánských krejčí a sloučil je s tématem safari. Výsledkem byla okouzlujicí kolekce s názvem "Saharienne".
O pár let později Saint Laurent šokoval módní kritiky svou radikální kolekcí "40". Značka odstartovala svůj další parfém Rive Gauche a Jean Loup Sieft vyfotografoval Laurenta nahého pro reklamní kampaň Laurentova prvního pánského parfému. V roce 1974 se Laurent rozhodl přestěhovat svou centrálu z ulice Rue Spontini do ulice Marceau, kde se nacházejí nejdůležitější značky pařížské módy.
Při oslavách 20ti let značky YSL v Lido kabaretu v Paříži, obdržel Saint Laurent "Mezinárodní cenu rady módních návrhářů Ameriky".
V roce 1985 získal "Chevalier de la Légion d´Honneur" od Francouzského prezidenta - Francois Mitteranda. V témže roce získal také módního "Oscara" za nejlepšího návrháře.
V roce 1996, ve spolupráci se serverem Fashion Live, se YSL představil online, jako vůbec první živý Internetový přenos z módní show. Jeho prozatím poslední velká akce byla 12. července 1998, kdy proběhla obrovská módní show s 300 modely u příležitosti finálového utkání na mistrovství světa ve fotbale na stadionu Stad de France.
Zdroj obrázků: www.google.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ehm... ehm... | 15. srpna 2009 v 17:53 | Reagovat

Bohužel...ten už je také dřívější...:(

2 Miša Miša | E-mail | Web | 24. října 2011 v 14:20 | Reagovat

Super, tenhle blog je celkem zajímavej. Jdu ještě něco počíst....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama