Móda 40. let

30. září 2007 v 20:12 | terulka |  Historie odívání
A je to tady - 2. světová válka. Tvrdá realita zničila kromě životů i romantiku a radost. Mnoho umělců emigrovalo z Evropy do Ameriky, kde začínají žít. V Paříži přesto móda žije dál...Nosí sehranatá vycpaná ramena, úzký pas, úzká jednoduchá skukně..jako by ani na módu nebyl čas a peníze. Šaty se šily ze záclonoviny a zkracovaly se, všeho byl krutý nedostatek a na látku sukní už vůbec. Dokonce i kapsy se zrušily, bylo to plýtvání materiálem. Mezi módními domy, které mohly pokračovat ve své činnosti byly i firmy Marcel Rochas, Robert Piguet a jacques Fath. Pokud vám tato jména nic neříkají, brzy již budete vědět, o koho jde. Marcel Rochas v době války zaměstnával mladého Christiana Diora, Pierra Balmaina a Huberta de Givenchy. Tříčtvrteční kabát, dnes tak obíbený, pochází z dílny domu Rochas.

Jacques Fath se k módě dostal až poté, co si vyzkoušel účetnictví a herectví. Nesmrtelnost mu zajistily šaty bez ramínek, silueta přesýpacích hodin, knoflíky z ořechu nebo velmi úzká sukně. Dámy mu za to asi nepoděkovaly. Na scénu v té době přichází i Christobal Balenciaga, který navrhoval pro madridskou smetánku.

Je po válce a Christian Dior přivádí na svět tzv. "New look". Je smutné, že jeho první kolekce v roce 1947 propadla, na new look nebyl svět módy ještě připraven. Vše se zdálo být až marnotratné a nato v poválečné době nebyl nikdo zvědavý. Pierre Balmain si otevřel svůj salon v croce 1945. Navrhoval šaty bez ramínek a s květinami ve výstřihu. Velmi si ho obíbily dámy ze Spojených států, protože jeho modely sedly i jejich korpulentním postavám.

Evropa v poválečných letech zavedla na módním trhu systém podpory vlády. Vyráběly se takzvané " utility" - účelové oděvy. Konkrétně se jednalo o značku CC41. Jako vše podporované vládou byla tato značka oficiální a měla svá pravidla. Mezi tato pravidla se zlatým písmem zapsalo co nejmenší použití materiálu. Britky byly podporovány při přešívání svých starých modelů, vydatně jim v tom radil časopis Vogue. Alespoň takto se udrželo zdání kreativity. Velmi oblíbené byly vlastenecké motivy, renomé si vydobil Brit Hardy Amies. Ten žil a tvořil v Londýně., právě pro oficiální značku CC41. Tato oficiální politika velmi výrazně pomohla přijetí konfekce jako standardu. K "moci" se dostává firma Marks&Spencer. Na odbyt jde hodně sportovní konfekční oblečení. Mezi návrháře, kteří si dokázali vyhrát i v tomto neveselém období patří i Vera Maxwell. Tato výjimečná žena dostala ve 40. letech Oscara za módu. Ve 40. letech se také poprvé setkáváme s "módou ulice", která je v této epoše propojena s jazzem.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 buck buck | 10. prosince 2008 v 13:09 | Reagovat

hnus

2 huiton huiton | 11. května 2011 v 1:21 | Reagovat

[1]: Ty seš debil

3 weru weru | 5. června 2012 v 20:57 | Reagovat

[2]:souhlasím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama