Calvin Klein

27. září 2007 v 17:31 | terulka |  ●Současní
Slavný módní návrhář se narodil 19.11. 1942 v Bronxu v New Yorku. Byl vychován v židovské komunitě. Už jako teenager rozvíjel svůj cit pro módu a návrhářství, často trávil celé hodiny tím, že načrtával siluety žen a oblékal je. Vystudoval Vysokou školu pro umění a design. Kromě toho studoval ještě design na Fashion Institute of Technology na Manhattanu, a tady se setkal se svou spolužačkou Jayne Centre. Vzali se v roce 1964, o dva roky později Klein dokončil svá studia.
Klein se začal inspirovat hlavně neotřelým městským stylem New Yorku a svou vlastní oděvní firmu založil již v roce 1968. Za finanční podpory svého přítele z dětství Barryho Schwartze si najal místní krejčí a švadleny a dal ušít několik obleků a šatů. Náhoda napomohla ještě téhož roku, kdy jeho firmu navštívil manažer na odbyt zboží firmy Bonwit Teller a všiml si jeho kolekce. Během několika týdnů bylo zboží vystaveno v osmi výkladních skříních prestižního obchodního domu. Krátce po tomto svém debutu dal Calvin Klein návrh na kolekci sportovního zboží.
Povědomí o Kleinově schopnosti a dovednosti se záhy rozšířilo po celém světě módního průmyslu. Jeho výrobky se uváděly v prestižním módním magazínu Vogue a Harper´s Bazaar. Na začátku sedmdesátých let se staly slavnými jeho džíny, jimž dal svou podobu, tím, že byly hodně těsné a jméno bylo vždy uvedeno na zadní kapse.
Správná propagace na filmových hvězdách jako např. Brooke Shields (Modrá laguna) způsobila doslova šílenství a poptávka po džínách byla taková, že se prodávalo třeba 40 tisíc párů týdně.
V roce 1982 přidal Klein své logo na boxérky a slipy pro muže, ale i na bikiny pro ženy. Troufalou módou narušil tradičnost mezi pojetím rozlišování pohlaví, ale jeho popularita nadále vzrůstala.
Jeho jméno se objevuje na prádle, na plavkách, ale také na punčochách, ponožkách a různých doplňcích, na brýlích. Pronikl i do oblasti ložního prádla, ručníků, do oblasti kosmetiky. Jeho kosmetika se stala tak exkluzivní, že se začala prodávat jen v nejprestižnějších obchodech a obchodních domech.
Kariéru Calvina Kleina ale neprovázely jenom úspěchy, ale také závist. Někteří jeho odpůrci začali spojovat propagaci jeho prádla s pornografií. Přitom jeho prádlo propagovaly pěvecké i herecké hvězdy jako Kate Moss a Mark Wahlberg (Marky Mark), který pózoval ve slipech s typickým širokým páskem a označením známého tvůrce. Kdo by se rád nepodíval na pěkného kluka s pořádným mužstvím? Nakonec to v Americe vadilo a reklamy byly stahovány i na popud samotného prezidenta a zásahu katolické církve.
Přesto byla Kleinova tvorba oceněna jedním z nejprestižnějších ocenění na Sjezdu amerických návrhářů za vynikající design, a to jak mužského, tak ženského spodního prádla v roce 1982.
Ovšem za dobu své kariéry získal mnohá další ocenění a v roce 1993 získal Cenu nejlepšího designéra v módní oblasti. Je členem četných výborů a organizací, Sboru amerických módních návrhářů, designérem slavných hollywoodských hvězd jako Julia Roberts, Gwyneth Paltrow či Helen Hunt.
Závratná kariéra Calvina Kleina zdaleka ještě není u konce. Svou tvorbou ovlivňuje i další návrháře či návrhářky a do povědomí se již dostávají i další jména jako Miuccia Prada a Donna Karan.
Z prvního manželství, rozvedeného již v roce 1974, má dceru Marci. Ani druhé manželství z roku 1986 se socioložkou Kelly Rectorovou dlouho nevydrželo.
Zdroj obrázků: www.google.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama